Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak podzielić spadek, by nie popaść w konflikt z rodziną?

18 października 2024 | Biznes | Karolina Chabel-Williams

Podział spadku w rodzinie często wzbudza napięcia i konflikty. Istnieje wiele sposobów na przeprowadzenie tego procesu w sposób harmonijny i zgodny, unikając niepotrzebnych sporów. Jak tego dokonać?

Kluczowe jest zrozumienie przepisów prawnych, komunikacja między członkami rodziny oraz gotowość do kompromisu. W artykule przedstawiam kroki, które pomogą w osiągnięciu konsensusu podczas podziału majątku spadkowego.

1. Zrozumienie podstaw prawnych

Aby podział spadku przebiegł bezkonfliktowo, konieczne jest zrozumienie przepisów prawa spadkowego. W Polsce kwestie dziedziczenia reguluje kodeks cywilny, a w szczególności przepisy dotyczące spadków. Kluczowe jest ustalenie, czy spadkodawca pozostawił testament, czy też majątek będzie dzielony według zasad dziedziczenia ustawowego.

∑ Dziedziczenie ustawowe: W przypadku braku testamentu, dziedziczenie odbywa się na podstawie przepisów ustawowych. Najbliżsi krewni zmarłego, tj. małżonek oraz dzieci, są powoływani do spadku w pierwszej kolejności.

∑ Dziedziczenie testamentowe: Jeśli spadkodawca sporządził testament, to majątek dzieli się zgodnie z jego wolą. Należy jednak pamiętać o instytucji zachowku, która chroni bliskich pominiętych w testamencie.

Zgodnie z art. 1037 § 1 kodeksu cywilnego dział spadku może nastąpić na mocy umowy między spadkobiercami (umowny dział spadku), czy też na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców (sądowy dział spadku).

2. Rozpoznanie oczekiwań i potrzeb spadkobierców

Pierwszym krokiem do uniknięcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13005

Wydanie: 13005

Spis treści
Zamów abonament